Jak włączyć język angielski do życia codziennego dziecka ?

 In Uncategorized

Dla naszych dzieci – niezależnie od tego, czy mają lat 4 czy 14, nauka angielskiego jest i będzie ważnym elementem życia. Znajomość co najmniej jednego języka obcego to dziś podstawa i doskonale zdają sobie z tego sprawę ci, którzy korzystają z ofert szkół językowych dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym.

Na tym etapie nauka jest przede wszystkim zabawą, a maluch przyswaja wiedzę w sposób najbardziej naturalny i bezwysiłkowy. Mimo tego warto oprócz takich aktywności zapewnić dziecku kontakt z angielskim również w domu. Nie tylko wpłynie to korzystnie na jego rozwój, ale też zapewni mu dobrą zabawę i codzienną możliwość oswajania się z nowym językiem.

Dodatkową korzyścią będzie to, że dziecko zaprzyjaźni się z angielskim na długo przed tym, zanim klasyczna szkoła pokaże mu, że nauka to tylko wkuwanie słówek i przyswajanie gramatyki.

Angielski w domu – pomysły dla rodziców

Przedstawiamy garść inspiracji dla rodziców, którzy chcieliby, aby ich dzieci doświadczyły czegoś na kształt tzw. „immersji językowej”, czyli maksymalnie „zanurzyły” się w języku i miały z nim kontakt każdego dnia. Pomysły te przygotowane są z myślą o dzieciach w różnym wieku – sprawdź je i wybierz najlepsze dla swojej pociechy.

  1. Angielski wokół nas

Spraw, aby język był stale obecny w Waszym życiu. Można to zrobić na wiele sposobów – tańczcie do anglojęzycznych piosenek, powtarzajcie angielskie rymowanki, oglądajcie bajki edukacyjne wprowadzające elementy nauki języka bądź po prostu wyłączcie polski dubbing podczas oglądania ulubionej kreskówki. To pozwoli na oswajanie się z brzmieniem języka i otaczanie nim na co dzień.

  1. Naklejki i etykietki

Stwórz kolorowe etykiety z nazwami przedmiotów codziennego użytku oraz czynności, jakie się przy nich wykonuje. Naklej je na zabawkach oraz elementach wystroju i wyposażenia. W ten sposób Twoje dziecko zyska szansę na utrwalenie słownictwa przydatnego w codziennym życiu.

  1. Pokaż mi świat

Ten pomysł najlepiej połączyć z codzienną porcją aktywności fizycznej, która wskazana jest dla osób w każdym wieku. Spacerujcie po okolicy, organizujcie wycieczki i poznawajcie świat. Jak nazywa się to drzewo? A tamto zwierzę? Jakiego koloru są chmury? Może policzymy samochody na parkingu? A wszystko to w języku angielskim – bo uczyć się można w sposób naturalny i przyjemny.

  1. Zagrajmy w coś!

Dwie najlepsze i najprostsze gry do zabaw językowych to popularne Scrabble oraz kalambury. Tę pierwszą można kupić w gotowej wersji lub przygotować samodzielnie. Druga natomiast nie wymaga niczego poza kartką papieru i długopisem czy mazakiem. Bawcie się dobrze i czerpcie frajdę z tego, że możecie korzystać z języka obcego podczas wesołego rodzinnego popołudnia.

  1. Porozmawiajmy

Jeżeli nie masz problemu z porozumiewaniem się w języku angielskim, możesz spokojnie zachęcić do dialogu swoje dziecko. Uczyńcie z tego codzienny lub cotygodniowy rytuał – przez 10-15 minut rozmawiajcie o tym, jak Wam minął dzień, jak podobał Wam się obejrzany film, jakie macie plany na weekend itd. Dzięki temu wykształcisz w swoim dziecku cenną umiejętność swobodnego porozumiewania się i sprawisz, że nie doświadczy ono popularnej wśród Polaków „blokady przed mówieniem”.

O czym warto pamiętać?

Nie zapominaj o tym, że oswajanie z językiem ma być przede wszystkim zabawą i sposobem na wartościowe spędzanie czasu. Skoro dziecko uczy się w przedszkolu, szkole językowej czy klasycznej podstawówce, to obowiązki już ma, a Twoją rolą jest zagwarantować mu przyjemny sposób na utrwalanie wiedzy. Na pewno będzie Ci za to wdzięczne!

Zadzwoń Teraz