Formuła projektów – szkoła językowa Ignatki

Nauka języka angielskiego w tradycyjnej szkole przebiega w sposób schematyczny, niemalże do zera ograniczając twórcze myślenie i zapominając o tym, jak ważna jest swobodna komunikacja (o czym szerzej opowiadamy we wpisie o nauce języków w szkołach państwowych). Ponieważ naszą misją jest pomaganie w przełamywaniu bariery oraz nabieraniu intuicji językowej, wprowadziliśmy w Ignatkach nowatorską formułę projektów, która przynosi znakomite efekty i jest doceniania zarówno przez uczniów, jak i ich rodziców. Co wyróżnia tę metodę i dlaczego korzystamy z niej w naszej szkole? O tym w dalszej części wpisu.

Formuła projektów – na czym polega?

Na koniec każdego opracowanego na zajęciach rozdziału proponujemy pracę nad wspólnym projektem. Aktywności grupowe zachęcają i motywują do działania, angażują wszystkie dzieci – również te najbardziej nieśmiałe, pokazują, jak w praktyce można wykorzystać poznane słowa i zwroty oraz są szansą na wykazanie się każdego z uczestników zajęć.

Co ważne, nauczyciel pełni rolę moderatora, który jedynie obserwuje z zewnątrz i daje wsparcie, ale absolutnie niczego nie narzuca, pozostawiając dzieciom pełną swobodę działania. One – w oparciu o wiedzę zdobytą w danym rozdziale, samodzielnie tworzą wyrażenia, komunikują się i w praktyce korzystają z poznanego słownictwa. W ten sposób nie tylko rozwijana jest w nich umiejętność współpracy, ale także kreatywność oraz pewność siebie.

Jakie korzyści przynosi formuła projektów?

W naszej szkole stosowana jest metoda projektów, ponieważ dostrzegamy jej liczne korzyści. Wśród nich najważniejsze są:

  • Samodzielność, twórcze myślenie, kreatywność – specyficzna formuła zajęć w pierwszej kolejności rozwija właśnie te cechy, które tak często tłamszone są w tradycyjnej szkole. Każde dziecko może w projekcie przedstawić własną wizję i interpretację, pokazując indywidualne spojrzenie na temat. 
  • Możliwość wykazania się – proponowane przez uczniów ścieżki mogą być kompletnie różne, ale wszystkie są dobre. Podczas zajęć otwieramy się na każdą perspektywę i każdemu pozwalamy dojść do głosu, co daje dzieciom przekonanie, że ich wizja jest ważna i pozwala im nabierać pewności siebie.
  • Nauka współpracy – bardzo przydatna zarówno na wczesnych etapach nauczania, jak i w późniejszym życiu. Realizowanie projektu podczas zajęć opiera się z jednej strony na podejmowaniu wspólnych działań, a z drugiej – na zaprezentowaniu swojej samodzielności. Tego typu umiejętności są bardzo ważne, a trudno jest je wypracować, jeżeli nie uczy się dzieci  współpracy albo nie pozwala wykazać mniej śmiałym osobom. Dlatego w Ignatkach stawiamy na równowagę i koleżeństwo.
  • Brak miejsca na nudę – już od najmłodszych lat inspirujemy dzieci i pokazujemy im, że nauka może być ciekawa i nieszablonowa. Unikamy sztywnego siedzenia w ławkach i mechanicznego powtarzania wyuczonych słówek, ponieważ wiemy, że nie przynosi to uczniom żadnych korzyści. W zamian za to promujemy aktywne uczestnictwo w zajęciach, używanie poznanych słów w praktyce, samodzielne tworzenie wyrażeń oraz w pełni swobodną komunikację.
  • Inna rola prowadzącego zajęcia – nasi nauczyciele nie narzucają dzieciom schematów, do których muszą się dopasować. Kiedy dochodzi do etapu tworzenia projektów, prowadzący przyjmuje rolę zewnętrznego moderatora, który służy wsparciem, ale który nie dyktuje uczniom, co mają robić. W ten sposób dzieci czują się pewniej i swobodniej – ponieważ z jednej strony wiedzą, że mogą być po prostu sobą i przedstawiać własne pomysły, a z drugiej – mają świadomość, że obok jest ktoś, kto zawsze służy pomocą.

System pracy w Ignatkach jest nastawiony na proaktywność, swobodę i przełamywanie barier w komunikacji. Pokazujemy dzieciom i ich rodzicom, że nauka nie musi być nudna, aby była skuteczna i że dzięki odpowiednim metodom można osiągnąć doskonałe rezultaty.

Jeżeli szukasz szkoły języka angielskiego w Białymstoku dla swojego dziecka, dobrze trafiłeś. W zakładce język angielski znajdziesz więcej szczegółów na temat systemu nauczania w Ignatkach. Masz pytania? Zapraszamy do kontaktu!

Zadzwoń Teraz