Jak wybrać dobrą szkołę językową ?

 In Język Angielski

Nauka języka obcego to temat szczególnie ważny dla rodziców, którzy troszczą się o rozwój swoich dzieci. Mając świadomość, że polski system edukacji nie jest doskonały i nie daje uczniom odpowiednich możliwości (na co zwracamy uwagę w artykule Nauka angielskiego w szkołach państwowych – czy się sprawdza?), rodzice na własną rękę szukają najlepszych rozwiązań, które wspomogą ich dzieci w nauce języków.

Bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie warunki w domu i włączenie języka do życia codziennego, w czym świetnie pomóc mogą bajki, kanały na YouTubie czy specjalne aplikacje. Nie można jednak zapominać, iż są to dodatki oswajające z językiem i nieco urozmaicające zapoznawanie się z nim, które nie są w stanie zastąpić prawdziwej nauki.

Mało kto ma wiedzę, umiejętności i czas, by wspomóc dziecko osobiście, a indywidualne korepetycje często bywają nieefektywne i drogie. Z tego też powodu wielu rodziców decyduje się na zapisanie dziecka do szkoły językowej. W tym miejscu pojawiają się jednak dylematy – wybrać popularną „sieciówkę” czy mniejszą szkołę lokalną? Zdecydować się na dowożenie dziecka na drugi koniec miasta czy wybrać to, co będzie najbliżej? Na co zwrócić uwagę i jakich placówek unikać?

Dziś podpowiadamy, którą drogą pójść, by podjąć jak najlepszą decyzję i nie utonąć w morzu dylematów i wątpliwości.

Jak wybrać odpowiednią szkołę językową?

Decydując się na szkołę języka – na przykład angielskiego – dla swojego dziecka, w pierwszej kolejności zapoznaj się z jej ofertą. Być może masz już katalog, ulotkę informacyjną, a być może szukasz informacji w Internecie – tam właśnie warto skierować się w pierwszej kolejności.

  1. Strona internetowa szkoły

Zwróć uwagę na takie elementy, jak:

  • Oferta edukacyjna – tutaj powinny znajdować się szczegółowe informacje na temat programu nauczania. Czego nauczy się Twoje dziecko? Jaką wiedzę wyniesie z zajęć? Do jakiej grupy trafi? Czy szkoła ma własny program czy opiera się na gotowych rozwiązaniach z zewnątrz?
  • System nauczania – sprawdź, jak wyglądają zajęcia, ile osób bierze w nich udział, kim są nauczyciele i lektorzy.
  • Przejrzystość informacji – zwróć uwagę na to, czy strona zawiera wszystkie ważne informacje, na przykład o cenie kursu, długości zajęć, kontakcie ze szkołą itd.
  • Baza wiedzy – dobrze, jeśli na stronie danej instytucji znajdują się przydatne dla Ciebie informacje, dotyczące pracy z dzieckiem w domu, systemu nauczania, poszerzania wiedzy – wiele szkół publikuje artykuły, prowadzi blogi, nagrywa filmiki – wszystko po to, by podzielić się fachową wiedzą z rodzicami i dać im możliwość sprawdzenia, czy rzeczywiście mają do czynienia z ekspertami w danej dziedzinie.
  1. Internet i social media

Jeżeli szkoła posiada konta w mediach społecznościowych – sprawdź je. Zwróć uwagę, czy są regularnie aktualizowane, zajrzyj za kulisy zajęć, zobacz, jak pracownicy komunikują się z odbiorcami -czy to w komentarzach, czy w wiadomościach prywatnych (możesz takową wysłać osobiście). Przejrzyj także recenzje i opinie dostępne w sieci – czy to na Facebooku, czy to na lokalnych grupach dyskusyjnych, czy to w wyszukiwarkach. Tutaj warto jednak być ostrożnym – zarówno skrajnie pozytywne, jak i skrajnie negatywne opinie mogą nie pochodzić wcale od rzeczywistych klientów danej firmy.

  1. Siedziba szkoły

Warto wybrać się do placówki – na dni otwarte lub w dowolnym innym terminie – i zobaczyć ją na własne oczy. Czy pracownicy są uprzejmi? Czy obiekt jest czysty i dobrze wyposażony? Jak wyglądają sale, w których przebywać będzie dziecko? Czy jest jakieś miejsce, w którym rodzic spokojnie może poczekać na zakończenie zajęć? Zwróć uwagę na wszystkie istotne dla Ciebie kwestie i nie wahaj się zadawać pytań – nikogo nie zdziwi, że masz wątpliwości, chcesz wiedzieć więcej albo potrzebujesz dodatkowych informacji. W końcu w tym miejscu Twoje dziecko będzie spędzać ważny dla siebie czas – i to nie bezpłatnie – zatem masz prawo wiedzieć i wymagać.

Przyglądając się siedzibie szkoły zwróć także uwagę na ewentualny dojazd. Są osoby, dla których priorytetem jest bliska lokalizacja placówki, ale czasami w obrębie dzielnicy nie jesteśmy w stanie znaleźć szkoły, która spełniałaby nasze wymagania – wówczas kwestię szybkiego i łatwego dojazdu warto przesunąć na dalszy plan i skupić się na wysokiej jakości usługach i dobrze wyposażonej placówce.

Podsumowanie – znalezienie dobrej szkoły językowej dla dziecka

Mamy nadzieję, że dzięki powyższym wskazówkom uda Ci się znaleźć odpowiednią szkołę językową dla Twojego dziecka. Pamiętaj, by poświęcić nieco czasu na znalezienie miejsca, które spełni Wasze oczekiwania, by nauka języka była dla Twojego dziecka ciekawa i wartościowa.

Zadzwoń Teraz