Angielski – jak pracować z dzieckiem w czasie wolnego?

 In Język Angielski

Stało się. Placówki oświatowe zostały zamknięte, a zalecenia dla rodziców są jasne – zostańcie z dziećmi w domach. Wielu z nas brakuje jednak pomysłów na to, co można by w tym okresie robić i jak najlepiej wykorzystać wolne tygodnie, aby z jednej strony dziecko nie nudziło się, a z drugiej – dobrze wykorzystało ten czas pod kątem rozwojowym.

Dobra wiadomość jest taka, że w Internecie można znaleźć ogrom darmowych lub niedrogich rozwiązań, które nie tylko zajmą dziecko, ale też zagwarantują mu ciekawie, wartościowo spędzony czas. Dziś podzielimy się sprawdzonymi źródłami, które już teraz są na wyciągnięcie ręki. Bo choć bardzo cenimy książki czy gry planszowe, to w zaistniałych okolicznościach chcielibyśmy polecić szczególnie takie rozwiązania, które nie wymagają składania zamówień dostarczanych do domu ani tym bardziej wymagających pójścia do hipermarketu. Wszystko to aplikacje, kanały na YouTubie, gry czy bajki, do których dostęp można otrzymać już teraz, bez wychodzenia z domu.

Bajki do nauki języka angielskiego

Na naszym blogu znajduje się wpis Bajki wspomagające naukę angielskiego, w którym wyjaśniamy, w jaki sposób warto z bajek korzystać i jak wyciągnąć jak najwięcej korzyści z oglądania ich. Wymieniamy tam także pięć interesujących bajek, na które można trafić w Internecie lub na różnych kanałach telewizyjnych, natomiast dziś skupimy się na tytułach dostępnych na popularnych platformach streamingowych, które wymagają wykupienia abonamentu w niedużej kwocie i które gwarantują dostęp do ogromu treści – zarówno w języku polskim, jak i angielskim.

NETFLIX.COM

 • BAL SŁÓWEK – idealna bajka dla najmłodszych dzieci, przedstawiająca przygody maluszków uczących się pierwszych słówek.
 • KOT-O-CIAKI – uwielbiana przez dzieci prosta, przyjazna i zabawna kreskówka o małych ciekawskich kociakach.
 • KAROLEK Z NAKLEJKOWA – niezwykle kolorowa opowieść o małym Karolku, który dzięki swoim licznym przygodom uczy dzieci m.in. o kolorach i kształtach.
 • KLUB MAMY GĄSKI – popularny na całym świecie program, w którym dzieciaki poznają piosenki i rymowanki.
 • MAGICZNY AUTOBUS oraz MAGICZNY AUTOBUS ZNÓW RUSZA W TRASĘ – idealna propozycja dla uczniów szkół podstawowych, czyli nieco starszych dzieciaków, które chciałyby poznać codzienne słownictwo i obejrzeć coś interesującego dla swojej grupy wiekowej.

HBO GO

 • DORA I PRZYJACIELE – nowa wersja jednej z najpopularniejszych na świecie bajek edukacyjnych dla dzieci, która w wersji polskojęzycznej przybliża angielskie słownictwo (natomiast w wersji angielskojęzycznej – hiszpańskie).
 • BĄBELKOWY ŚWIAT GUPIKÓW – prosta i urocza bajka odpowiednia dla dzieci w każdym wieku, która opowiada o przygodach uroczych gupików każdego dnia przeżywających wesołe przygody i uczących się czegoś nowego o świecie.
 • TELETUBISIE – nowa wersja uwielbianego przez kilka pokoleń dzieci serialu edukacyjnego z lat dziewięćdziesiątych, w której poznajemy perypetie doskonale znanych wszystkim kolorowych postaci.
 • MAŁE KRÓLESTWO BENA I HOLLY – propozycja dla maluszków, w której możemy usłyszeć piękny i wyraźny brytyjski akcent i która w pouczający sposób opowiada o przygodach małej wróżki i jej elfiego przyjaciela.

PRIMEVIDEO.COM

W serwisie Amazon Prime Video można znaleźć sporo edukacyjnych bajek, ale „problemem” wielu z nich jest… brak oryginalnej wersji językowej. Spośród tych, które można obejrzeć po angielsku, warto zwrócić uwagę na:

 • TUMBLE LEAF – przepiękna animacja dla przedszkolaków, która w przyjazny sposób przedstawia ciekawostki ze świata nauki.
 • PSI PATROL – obecnie jedna z najpopularniejszych bajek dla dzieci, która przede wszystkim ma walor rozrywkowy, ale przy okazji uczy wyraźnej, codziennej mowy, co będzie szczególnie przydatne dla dzieci w wieku przedszkolnym i starszych.
 • DORA POZNAJE ŚWIAT – oryginalna wersja wspomnianej wcześniej animacji edukacyjnej o przygodach małej Dory.
 • KAJTUŚ – serial animowany stworzy na podstawie książek Christine L’Heureux, który w latach 2000-2013 podbijał serca maluchów na całym świecie. Z uwagi na niezwykle prostą grafikę, bardzo dobrze sprawdzi się wśród maluszków.

Kanały na YouTubie do nauki języka angielskiego

We wpisie Angielski dla dzieci na YouTubie zwróciliśmy uwagę na to, które kanały warto wybrać i w jaki sposób najlepiej wykorzystywać przedstawione na nich treści. Dziś przypomnimy polecaną przez nas listę ośmiu najlepszych kanałów dla dzieci (z orientacyjnym zaznaczeniem wieku odbiorców), natomiast po ich szersze omówienie odsyłamy do wspomnianego wpisu.

Gry wideo do nauki języka angielskiego

Choć wielu dorosłych wciąż uważa gry wideo za niewarte uwagi, to prawda jest taka, że bardzo łatwo jest przyswoić angielskie zwroty i słowa z produkcji fabularnych w oryginalnej wersji językowej. A tym bardziej z gier stworzonych typowo z myślą o edukowaniu.

Dla nastolatków (16+) szczególnie intersująca może wydać się seria LIFE IS STRANGE, której akcja dzieje się m.in. w szkole, w internacie oraz w przestrzeni miejskiej i której filmowy charakter pozwala na dość głębokie zanurzenie się w języku. Mniej poważna w wymowie, za to bardzo zajmująca i ciekawa, będzie dla nich z kolei strategiczno-ekonimiczna gra JURASSIC WORLD EVOLUTION (12+), w której wcielamy się w rolę zarządcy parku dinozaurów. Inne gry tego rodzaju umożliwiają budowanie i prowadzenie m.in. szpitala, sklepu, miasta, zoo czy wesołego miasteczka.

Dla starszaków dobrym rozwiązaniem będą wciągające gry przygodowe i survivalowe, takie jak LEGO HARRY POTTER (9+) czy MINECRAFT (8+), natomiast dla młodszych – produkcje typowo edukacyjne. Wiele z nich to proste gry dostępne z poziomu przeglądarki, na przykład na oficjalnej stronie BRITISH COUNCIL czy na ESLGAMESPLUS.PL.

Uwaga! Tak jak powinno mieć to miejsce w przypadku bajek i programów, tak i przy grach powinniśmy towarzyszyć dzieciom w trakcie rozgrywki i razem z nimi omawiać to, co dzieje się na ekranie, by czas spędzony przy komputerze czy konsoli nie był tylko bezmyślną rozrywką, ale naprawdę przyjemną formą oswajania z językiem obcym.

Aplikacje do nauki języka angielskiego

Dla dzieci w wieku szkolnym oraz nastolatków bardzo ciekawą formą nauki stanowić mogą aplikacje na smartfona, które łączą w sobie elementy gry i zabawy, a czasem także grywalizacji. Szersze ich omówienie znajdziesz w naszym wpisie Przegląd do nauki języka angielskiego.

Zabawy z językiem angielskim

Ponieważ wszystkie podane wcześniej sposoby wymagają kontaktu z ekranami (telewizor, tablet, smartfon czy komputer), należy traktować je jako rozwiązania dodatkowe. W zależności od wieku dziecka – na pół godziny do dwóch godzin w ciągu dnia.

Jeżeli ograniczamy kontakt ze sprzętami elektronicznymi, warto postawić na proste gry i zabawy oraz takie formy zgłębiania języka, które nie wymagają używania komputera czy telefonu komórkowego. Część z nich – na przykład wspólne czytanie i śpiewanie, akcję „słówko dnia”, tworzenie komiksu czy założenie zeszytu słówek – przedstawiliśmy we wpisie Przerażają Cię ferie w domu? Sprawdź, jak zorganizować dziecku czas! Tam też szczegółowo omówiliśmy, jak zaplanować czas wolny spędzany w czterech ścianach, co w obecnych okolicznościach sprawdzi się idealnie.

A co jeszcze możecie robić? Proponujemy popularną grę w angielskie kalambury, zorganizowanie teatrzyku lalek, samodzielne stworzenie kart do gry w memory czy po prostu krótkie konwersacje w rodzinnym gronie. Warto dać ponieść się wyobraźni, by zapewnić dziecku ciekawy, rozwojowy czas.

Zadzwoń Teraz