Blog
Przerażają Cię ferie w domu? Sprawdź, jak zorganizować dziecku czas!
- 18 listopada 2019
- Posted by: daniel
- Category: Język Angielski Uncategorized
Kiedy nadchodzi okres przerwy świątecznej oraz ferii zimowych, wielu rodziców staje w obliczu wyzwania, jak zorganizować dziecku ten czas. Z jednej strony problemem może okazać się kwestia opieki, z drugiej – wymyślenia zajęć, które mogłyby zapewnić dziecku rozrywkę, rozwój i kreatywnie spędzony czas. Dlatego właśnie podpowiadamy, jak zaplanować okres przerwy od szkoły, by ani dziecko się nie nudziło, ani rodzic nie wpadał w panikę, że nie wie, jak zająć mu ten czas.
Ferie z angielskim
Ferie z angielskim wcale nie muszą kojarzyć się z nudnym ślęczeniem nad podręcznikami. Jest to czas wolny od szkoły, dlatego też nasz mały uczeń potrzebuje trochę luzu, ale też zapewnienia stałego kontaktu z językiem. Jak to zrobić? Najlepiej zorganizować cały program pod hasłem „Ferie z angielskim”. Boisz się, że Twoje dziecko nie będzie miało ochoty tego robić? Niech to będzie challenge, na końcu którego czeka na nie nagroda. Brzmi lepiej, prawda?
Plan to podstawa
Na początek przygotujcie plan działania. Jakie aktywności w ramach „Ferii z angielskim” mogłyby zainteresować dziecko? Wybierzcie własne lub któreś z naszych propozycji na każdy dzień:
- Obejrzenie jednego odcinka bajki/programu w języku angielskim (zapoznaj się z listą polecanych bajek do nauki angielskiego).
- Zaśpiewanie trzech piosenek (może się przydać: angielski dla dzieci na YouTubie).
- Wspólne przeczytanie fragmentu książki – dobry pomysł na wprowadzenie do codzienności lub urozmaicenie (jeśli już to robicie) czytania przed snem.
- Kwadrans konwersacji – ponieważ nauka mówienia w języku obcym jest bardzo ważna, powinniście każdego dnia znaleźć czas na choćby kwadrans rozmów o tym, co się wydarzyło, jak się macie, jakie macie plany itd.
- Słówko dnia – codziennie proponujecie nowe „słówko dnia”, które będzie towarzyszyło dziecku przez cały dzień. Może się ono znaleźć w kilku miejscach w postaci fiszki czy etykietki, żeby łatwiej wchodziło dziecku do głowy, ale też powinno pojawić się w Waszych rozmowach. Bonus: dziecko może otrzymać dodatkowe punkty za ułożenie kilku zdań z użyciem „słówka dnia”.
Oprócz zadań na każdy dzień, możecie także zaplanować duży projekt, który będzie realizowany przez cały okres ferii. Na przykład:
- Prowadzenie dziennika w języku angielskim i codzienne notowanie chociaż kilku zdań na temat tego, co się danego dnia wydarzyło.
- Nauczenie się piosenki i choreografii z popularnego zagranicznego teledysku.
- Stworzenie zeszytu słówek, w którym każdego dnia pojawiałyby się nowe nieznane słowa oraz ich tłumaczenia.
- Zaprojektowanie tablicy marzeń – z wykorzystaniem zdjęć, wycinków z gazet, rysunków i naklejek i ze stworzeniem do niej opisów w języku angielskim. Co może znaleźć się na takiej tablicy? Opisy miejsc, które dziecko chciałoby zwiedzić. Zdjęcia znanych osób, które chciałoby poznać. Lista marzeń do spełnienia itd.
- Narysowanie komiksu, którego bohaterowie porozumiewaliby się w języku angielskim.
W zależności od tego, w jakim wieku jest nasze dziecko, jakie są jego możliwości i zainteresowania, warto zaplanować na ferie takie aktywności, które nie tylko sprawią mu radość, ale też po prostu będą dla niego wykonalne.
Zadania na każdy dzień warto rozpisać w zeszycie, w tabeli czy na tablicy i odhaczać te, które zostały wykonane. To pozwoli na sprawdzenie, z jaką regularnością dziecko wypełnia plan, ile zdobyło punktów i na jaką nagrodę może sobie za to pozwolić.
Pamiętaj, że realizacja planu „Ferii z angielskim” ma być dla dziecka ciekawym wyzwaniem i możliwością sprawdzenia się oraz zdobycia nagrody, a nie przykrym obowiązkiem, za niewykonanie którego zostanie skrytykowane czy ukarane. Formą mobilizacji niech będzie codzienna szansa na odhaczenie kolejnego zadania, a nie ewentualne niezadowolenie rodziców. Strach nie jest dobrym motywatorem. Za to chęć zmierzenia się z wyzwaniem i próba osiągnięcia celu – tak.
Ferie z angielskim poza domem
Oprócz aktywności w czterech ścianach – czyli wypełniania zadań oraz wspólnych zabaw, warto także zadbać o aktywność poza domem. Zorganizujcie wycieczkę, chodźcie na spacery, zwiedzajcie. Może dziecko zostanie przewodnikiem i spróbuje w języku angielskim opowiedzieć o tym, co mijacie? A może idąc ulicą będzie pytać o to, co widzi, a Ty odpowiesz po angielsku? Może też po prostu zrobicie sobie spacer, podczas którego zorganizujecie codzienną porcję konwersacji? Ruch to zdrowie, a wspólne spędzanie czasu to bardzo ważna sprawa. Wykorzystajcie więc ten wolny od szkoły okres jak najlepiej – kreatywnie, na wesoło, aktywnie i rozwojowo. Niech to będzie jak najlepiej spędzony czas.